Jdi na obsah Jdi na menu
 


Perro de Presa Mallorquin /2013

7. 7. 2013

Perro de Presa Mallorquin neboli Mallorská doga

FCI - Standard č. 249 / 20.05.1997 
 
  djab-portret.jpg        Ráda bych Vás seznámila s tímto málopočetným plemenem, které i tady v České republice je zastoupeno pár jedinci a chová se výhradně jako ostražitý společenský pes. Toto plemeno patří zřejmě k nejméně rozšířeným molossům vůbec. Země původu je Španělsko, kde se původně tento pes používal k zápasům s býky a psy, proto je toto plemeno nazýváno i CadeBou = býčí pes.
            Ve španělské plemenné knize je zachycena existence již v roce 1923, ale první oficiální záznam pochází z roku 1928. A v roce 1929 byl pes tohoto plemene předveden poprvé na výstavě v Barceloně.
            Psi tohoto plemene jsou sebejistí, inteligentní, ostražití a bdělí. Od přírody hlídají a nekompromisně chrání vše, na čem lpí. Plemeno je velmi odvážné, tvrdé k sobě a má silné pouto ke svému pánovi a členům rodiny. Jako hlídací a strážní pes je nepřekonatelný.
            Mallorka je typický představitel molossovitých plemen poněkud prodlouženého formátu, silného a mohutného těla, střední velikosti /kohoutková výška je od 52 do 58 cm a váha psa se pohybuje od 30 do 38 kg/. Plemeno vykazuje výrazný rozdíl mezi pohlavími, což se projevuje především u lebky, její obvod je u psů větší než u fen.
            Plemeno se rychle učí. Dlouhotrvající cvičení ho nebaví, ale svému pánovi se však rádo zavděčí. Vyrovnaný, klidný a rozhodný majitel dokáže získat z tohoto psa to nejlepší.
            Tento pes je schopen svého pána provázet celé hodiny na procházkách, rád si hraje, aportuje. Ale pokud Vám to s procházkou nevyjde, rád se přizpůsobí. Plemeno není náročné, dá se chovat jak v bytě, tak ale i venku na zahradě v kotci se zateplenou boudou. Mallorka se i dobře přizpůsobí životu ve městě, tak i na venkově.
            Chovu a výcviku psů se věnuji již od roku 1984. Dříve jsem se aktivně spíše věnovala výcviku. Ale rok 2008 byl pro mě zlomový a já si pořídila z CHS od Soutoku Orlic své první štěňátko-fenku Mallorské dogy Anny. Do té doby jsem ani toto plemeno pořádně neznala, ale když jsem uviděla štěňata, bylo rozhodnuto. Anny mě naučila poznávat povahu a chování tohoto plemene. Když jí byl rok, tak jsem si pořídila druhou fenu BigShe ze stejné chovatelské stanice, ale jiného zbarvení – žíhanou, ta barva na psech se mi vždy moc líbila.  S fenami jsem projela mnoho výstav a ne jen tady v Čechách, takže mohu určitě porovnávat výstavní prostory, ale i posuzování jednotlivých rozhodčích. Účast na výstavách mě chytla, začala jsem poznávat jiné chovatele, a ne jen tohoto plemene. Ale co bylo pro mě velmi důležité, vždy jsem si z výstav odvážela nové poznatky o chovu Mallorek.
            Taky se přikláním určitě k poznání, že není nikdy podstatné jak dlouho plemeno chováte. Ale spíš hodně záleží na nových majitelích štěňat, zda pořízeného jedince dotáhnou až k uchovnění, kde se posuzují jeho kvality, neboť musí absolvovat výstavu a hlavně se podrobit rentgenu kyčlí. A pokud je vše v pořádku, dle chovatelského řádu, je zvíře uchovněno. A tady nastává veliký problém, protože si toto plemeno pořizují lidé spíše jako rodinného mazlíčka a společníka. Najde se hodně málo nadšenců, kteří se psem absolvují všechno, co pes potřebuje k uchovnění. A tady je i další zádrhel, výstavy a RTG taky něco stojí, proto mnohdy novým majitelů stačí, že si Mallorku pořídí domů na zahradu a ona jim dělá radost.
 
  cib-bigshe-jpg.jpg   
 
       Ráda bych Vám představila 4 Mallorky, které dosáhly těch nejvyšších ocenění, které pes může získat a jsem ráda, že se k nim i já s fenami mohu přiřadit.
 
 
 
                                                        V roce 2009 byl jaalcapone.jpgko první Mallorce přiznám titul Interchampion /Champion International Beauté/ psovi ALACAPONE BIANCA-MARCO,  pes je v držení v CHS Bianca-Marco /p. Volák/.
 
 
 
V roce 2013 tento prestižní titul z Belgické FCI získaly 3 Mallorky:
ANNY OD SOUTOKU ORLIC a BIGSHE OD SOUTOKU ORLIC, feny vlastní J.Ševčíková – CHS AnnJa Bohemia a v květnu se k nim ještě přiřadil pes DJAB NOKAUT KOLLE.ZOL.LISI, pes je ustájen v CHS od Soutoku Orlic manž. Formanových.
 
Více informací o tomto plemeni Vám rádi sdělí všichni majitelé chovatelských stanic. A určitě i potvrdí mínění: „Kdo si ve svém životě pořídí Mallorskou dogu, už nikdy toto plemeno neopustí“.
 
  bigshe-s-titulem.jpg
anny-s-titulem.jpg
 
                                                               djab.jpg 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   Text a foto: CHS AnnJa Bohemia, J. Ševčíková
            
 
 Publikováno : Klub. časopis - „ Moloss Club CZ“  2-3/2013

 

 

Náhledy fotografií ze složky Foto psů